Jak sundat ochranné sklo z mobilu, aniž byste poškodili displej

Obsah článku Ruka odstraňující staré ochranné sklo.

Pokud je ochranné sklo poškrábané, popraskané nebo jinak znehodnocené, je načase ho vyměnit. Postup jeho odstranění závisí na způsobu přilepení a dalších okolnostech, v článku proto najdete různé možnosti. Proces nepodceňujte, nesprávným provedením si můžete poškodit displej telefonu.

V článku zjistíte:
Jak sundat ochranné sklo se silikonovou vrstvou
Jak sundat ochranné sklo, které je roztříštěné
Jak odstranit ochranné sklo přilepené UV gelem
Co dělat, když se odstranění nedaří
Jak sundat fólii
Jak pečovat o mobilní telefon po odstranění skla/fólie
Jak dokonale ochránit telefon

Jak sundat ochranné sklo přilepené klasicky

Ve většině případů drží tvrzené sklo na displeji díky přilnavé silikonové vrstvě. Můžete ho tedy snadno kdykoli sundat, aniž by po něm zbyly pozůstatky.

  1. V rohu displeje se nehtem dostaňte pod sklo a kousek odloupněte.
  2. Jakmile se vám podaří nadzvednout roh, vsuňte pod sklo plastovou kartičku (platební, věrnostní, zdravotní pojišťovny) a s odlupováním pokračujte dál po obvodu.
  3. Postupujte pomalu a rovnoměrně, dokud se sklo nesloupne celé. V průběhu sklo příliš neohýbejte, může se zlomit a škrábnout vás nebo displej.

Jestliže vám nejde dostat se pod sklo nehtem, zkuste od začátku využít kartičku nebo jiné šikovné náčiní z plastu (např. trsátko). Vyhněte se ale ostrým a špičatým nástrojům.

Jak sundat ochranné sklo z displeje, když je roztříštěné

Střípky tvrzeného skla by neměly být ostré, takže pořezání nehrozí. Nicméně jejich odstraňování není nic příjemného a navíc mohou poškodit displej. V takovém případě je ideální celé sklo nejprve pokrýt izolepou a poté ho sundat najednou jako celek dle výše uvedeného postupu. Střípky zůstanou na lepence a ničemu/nikomu se nic nestane.

iPhone s rozbitým displejem

Jak odstranit ochranné sklo z telefonu přilepené UV gelem

Pokud máte tvrzené sklo na telefonu přilepené UV lepidlem a zapečené UV lampou, podaří se ho většinou v rohu nadzvednout, ale čím blíže ke středu postupujete, tím hůře to jde. Až se dostanete do bodu, kdy to prostě nejde.

Tady pomůže voda. S vodotěsným telefonem máte vyhráno, displej prostě pořádně namočíte a chvíli počkáte, až se gel rozpustí a sklo půjde snadno sloupnout. Pokud váš mobil nemá vodu rád, bude vám proces nějakou dobu trvat, protože ji budete muset kapat po troškách a sklo odlupovat po kouscích.

Jak odstranit UV lepidlo z displeje?

Po odstranění skla vám na displeji pravděpodobně zůstane rosol, který vznikl namočením UV gelu. Tento rosol však jde velmi snadno setřít hadříkem, papírovou utěrkou nebo vatovým tamponkem.

Co dělat, když odstranění ochranného skla z mobilu nejde snadno

  1. Jedna z věcí, která může pomoci, je sklo trochu nahřát fénem, aby lepicí vrstva povolila. Mělo by to však být z dostatečné vzdálenosti a rozhodně ne na plný výkon.
  2. Další možností je zakoupit speciální sadu nástrojů pro opravu mobilních telefonů, která obsahuje mimo jiné plastové otvírače a vakuovou příchytku.
  3. Pokud se vám ani přes veškerou snahu odstranění skla z mobilu nepodaří, nezbývá než přístroj odnést do servisu.
Rozebraný telefon a sada nástrojů k opravě telefonu

Jak sundat fólii z mobilu

Při odstranění fólie z displeje se postupuje stejně jako v případě ochranného skla. Nepoužívejte žádné ostré předměty ani rozpouštědla. Sloupávání začněte v rohu, vyvarujte se prudkých pohybů a trhání. Po jejím odlepení můžete displej zbavit zbytků lepidla vatičkou namočenou v technickém benzínu.

Ruce sloupávající z telefonu ochrannou fólii

Péče o mobilní telefon po odstranění ochranného skla/fólie

Po odstranění celého skla nebo fólie z telefonu displej důkladně vyčistěte, vysušte a aplikujte nové sklo nebo fólii. Pokud vám po nalepení zůstane pod sklem či fólií bublina, nezoufejte a přečtěte si, jak ji odstranit.

Nezapomínejte ani na pravidelné otírání ochranných prvků utěrkou z mikrovlákna nebo hadříkem na čištění brýlí. Použít můžete také speciální prostředek na čištění monitorů případně přípravek na bázi izopropylalkoholu, který plochu zároveň dezinfikuje.

Chraňte svůj telefon

Použití kvalitních ochranných prvků je stejně důležité jako jejich správná aplikace i odstranění. Zanedbávat se nemá ani následná péče. Nezapomeňte proto chránit displej fólií nebo sklem a tělo telefonu vhodným obalem či pouzdrem.

Autor:
Ověřeno zákazníky Heureka

Za nás mluví vaše spokojené recenze

sortiment, doba dodání

Jan V. 9.6.2024

Vše v pořádku

Zdeňka J. 7.6.2024

Dobrý výběr. Adekvátní cena. Rychlé vyřízení objednávky.

Jarmila K. 7.6.2024