Jak nalepit sklo na mobil a jak je to s aplikací ochranné fólie

Obsah článku Telefon s rozbitým displejem a ochrannou folií

Tvrzené sklo, nebo alespoň ochrannou fólii byste rozhodně měli zakoupit zároveň s novým telefonem. Zatímco pouzdra a obaly chrání zejména tělo přístroje, sklo a fólie poskytují bezpečí i pro displej. Nalepení ochranného skla na mobil, stejně jako fólie, navíc není žádná věda.

Článek vám poradí:
Jaké jsou rozdíly mezi ochranným sklem a fólií
Podle čeho tyto ochranné prvky vybírat
Jak vypadá správná příprava před aplikací skla nebo fólie
Jak nalepit tvrzené sklo na mobil
Jak nalepit fólii na mobil
Jaké problémy jsou spojené s aplikací skla a fólie
Jak a proč o tyto ochranné prvky pečovat
Kde vám nalepí sklo na mobil

Sklo, nebo fólie?

Shrnuto jednoduše a stručně: fólie chrání displej před nečistotami a lehkým poškrábáním např. nehtem, tvrzené sklo tuto nejkřehčí část telefonu zabezpečí i při nárazu a proti silnějším škrábancům.

Fólie

✔️ nízká cena  
✔️ výběr z několika tlouštěk a provedení mat/lesk
❌ nižší stupeň ochrany
❌ časem se zhoršuje jejich průhlednost
❌ horší instalace

Sklo

✔️ vyšší stupeň ochrany
✔️ jednoduchá instalace
✔️ výběr z různých tlouštěk, tvrdostí a tvarů hran
❌ vyšší cena

Jak si vybrat sklo nebo fólii na mobil?

Ochranné sklo vždy vybírejte podle typu svého telefonu, přičemž hlavní je rozměr a úhlopříčka displeje. Sledujte specifikaci, pro kterou značku a model konkrétně je sklo vhodné, aby disponovalo odpovídajícími výřezy pro reproduktor, mikrofon, čočky atd.

U tvrzeného skla se doporučuje střední tloušťka, což je 0,3 mm. Ta poskytne dostatečnou ochranu při pádu a na displeji vypadá dobře. Pro vyjádření tvrdosti se vžilo stejné označení jako u tužek. Podle tohoto systému je tedy nejvyšší tvrdost 9H, která je zároveň i nejpoužívanější.

Co se hran skla týká, na trhu se setkáme se třemi typy, a to 2D, 2,5D a 3D.

 • 2D jsou skla s rovnou hranou a pokrývají pouze displej samotný, nikoliv rámeček telefonu. Nejsou tedy příliš vhodná pro telefony se zakulaceným displejem.
 • 2,5D mají hranu zakulacenou, ale stále pokrývají jen displej samotný. Lehce odstávají a ochrana displeje není úplná.
 • 3D sklo pokrývá celou přední stranu telefonu včetně rámečku.
Celoplošné tvrzené sklo ležící na mobilním telefonu

O všech faktorech výběru a vlastnostech skla si přečtěte v článku Jak vybrat ochranné sklo na mobil.

Ochrannou fólii vybírejte také podle typu telefonu. Volit můžete z různých tlouštěk, přičemž samozřejmě platí, že čím je vrstva silnější, tím lépe chrání. Nicméně je pak na displeji více vidět. U fólií můžete také vybírat z provedení lesk a mat. Lesklá fólie působí luxusněji, displej ale může být za určitých světelných podmínek hůře čitelný.

Jak správně nalepit ochranné sklo na mobil? Nepodceňujte přípravu

Pro celý proces si vyberte bezvětrné a co nejméně prašné prostředí s dostatkem světla. Připravte si hadřík z mikrovlákna určený na čištění mobilu nebo brýlí a odmašťovač povrchů (ideálně IPA). U ochranných skel bývají součástí balení speciální ubrousky, se kterými si také vystačíte.

Ujistěte se, že máte čisté ruce, a než se pustíte do práce, chvíli počkejte, aby si rozvířený prach v místnosti takzvaně sedl. Pokud máte na přístroji starou fólii nebo sklo, bodem nula bude jejich sundání. Dále postupujte takto:

 1. Zbavte displej mastnoty pomocí přípravku, případně přiloženého vlhčeného ubrousku.
 2. Krouživými pohyby displej důkladně očistěte, nezapomeňte na hrany. Ty můžete přes hadřík otřít nehtem.
 3. Suchým mikrohadříkem displej vyleštěte tak, aby na něm nezůstala jediná šmouha.
 4. Ve finále můžete na telefon párkrát fouknout, abyste ho zbavili posledních částeček prachu. Fouknout na sucho, nepoprskat!

Všechny kroky je potřeba provést rychle, aby nedošlo k opětovnému nachytání prachu a jiných nečistot.

Příprava před lepením fólie na mobil vypadá úplně stejně.

Ruka čistící displej telefonu.

Jak nalepit ochranné sklo na mobil krok za krokem

Tvrzená skla jsou pevná a drží svůj tvar, jejich aplikace je tedy relativně snadná. Sklo si připravte do těsné blízkosti telefonu a postupujte následovně:

 1. Na jeden zátah sloupněte ze skla ochrannou fólii, nedotýkejte se lepicí strany skla.
 2. Sklo držte oběma rukama a přiložte ho těsně nad displej v požadované poloze, tedy aby všechny výřezy souhlasily.
 3. Nechte sklo lehce dosednout a ujistěte se, že správně kopíruje displej.
 4. Poté prstem přitlačte na střed a nechte sklo přilnout.
 5. Opatrně vytlačte případné vzduchové bubliny prsty či stěrkou nebo zkuste nadzvednout nejbližší roh skla a nechte vzduch ujít.

Pokud se vám proces na první dobrou z nějakého důvodu nepovedl, lze se pokusit o znovunalepení tvrzeného skla. To však musí být provedeno bezprostředně po prvním pokusu, než lepidlo zaschne. Také berte v potaz, že každé odlepení je potenciální šancí pro prach, aby se dostal mezi sklo a displej.

Ruce držící tvrzené sklo těsně nad displejem telefonu.

Jak nalepit fólii na mobil

Nalepení fólie na mobil je trochu náročnější, ale zvládnout se to dá. Stejně jako v případě skla je důležité očištění displeje a příprava jako taková. Na rozdíl od skla však zde sloupnete krycí vrstvu pouze do poloviny. Přiložíte lepicí stranou na displej a důkladně vyrovnáte. Druhou polovinu dolepíte pouhým tažením za krycí vrstvu.

U ochranných fólií je větší riziko vzniku vzduchových bublin, ale dá se jich zbavit vytlačením stěrkou či prsty. Opětovnou aplikaci nedoporučujeme, výsledek pak vypadá o poznání hůře.

Instalaci fólie si můžete usnadnit pomocí lepicí kapaliny, která způsobí, že s fólií je možné hýbat, i když je už položená na displeji. Jakmile budete s pozicí fólie spokojeni, stačí kapalinu stěrkou vytlačit od středu k okrajům přímo do hadříku.

Problémy spojené s aplikací ochranného skla a fólie

Nejčastější potíží jsou vzduchové bubliny, se kterými si ale už umíme poradit. Dalším problémem je prach, který se mezi sklo/fólii a displej dostane v mezičase od očištění a nalepení. Proto je důležité minimalizovat dobu tohoto procesu. Aby se sklo ani fólie neodlepovaly v rozích, nezapomeňte na vhodný obal, který inkriminovaná místa překryje.

Péče o ochranné doplňky

Aby vám sklo nebo fólie dobře sloužily a dlouho vydržely, vyvarujte se používání telefonu špinavýma rukama, pravidelně ochranné doplňky odmašťujte a čistěte (viz výše). V případě poškození nebo velkého znečištění je raději vyměňte.

Mobilní telefon s prasklým displejem

Kde mi nalepí sklo na mobil?

Pokud si na to netroufáte sami, ve většině obchodů, kde prodávají telefony nebo příslušenství, vám ochranné prvky nalepí na počkání. A to i v případě, že je nezakoupíte u nich. Cena nalepení ochranného skla se liší město od města, prodejna od prodejny, přístroj od přístroje. Obecně lze říci, že se pohybujeme v rozmezí 60–250 Kč.

Závěr

Postup, jak nalepit ochranné sklo na telefon, už znáte. Také už víte, jak se lepí fólie na mobil. Klíčovými faktory pro úspěch je v obou případech čistota a rychlost. Tak se toho nebojte a dopřejte ochranu také displeji svého přístroje. Vyplatí se to.

Autor:
Ověřeno zákazníky Heureka

Za nás mluví vaše spokojené recenze

Bezproblémové doručení zboží.

Milan K. 17.6.2024

Velmi dobré zkušenosti.

Ing. Zdeněk B. 14.6.2024

Jsem spokojená na 100%.

Jarmila M. 13.6.2024