ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Jak vybrat ochranné sklo na mobil

Obsah článku Jak vybrat ochranné sklo na mobil

Displej patří mezi nejkřehčí a zároveň nejnamáhanější části telefonu. Je ohrožen různými nehodami, jejichž následky v lepším případě kazí vzhled, v tom horším znemožňují ovládání přístroje. Nechat displej bez jakékoli ochrany je risk, který za to nestojí, proto vám poradíme, podle čeho vybrat ochranné sklo na mobil.

Článek vám vysvětlí:

Jakou roli hraje tvrzené sklo v ochraně displeje
Jak zajistit kompatibilitu skla a displeje
Jaké má mít ochranné sklo vlastnosti
Co dalšího sledovat
Jak vybrat fólii na mobil
Kde koupit ochranné sklo či fólii

Tvrzené sklo v hlavní roli ochrany displeje

Jak už jsme zmínili, cílem skla je ochránit displej před nečistotami, poškrábáním a případně i rozbitím. V drtivé většině případů jakýkoli náraz absorbuje, a přestože se samo může zničit, displeji se nic nestane.

Kromě této hlavní výhody ochranné sklo disponuje také:

  • snadnou aplikací, 
  • zachováním citlivosti a přesnosti ovládání displeje, 
  • žádným, nebo minimálním zkreslením zobrazení.

Při správném nalepení si uživatel ani nevšimne, že má na displeji vrstvu navíc. Není tedy co řešit, jdeme vybírat vhodné ochranné sklo.

Ať to dokonale sedí

Stejně jako u výběru pouzdra je i tady zásadní kompatibilita s přístrojem. Ochranné sklo musí přesně pasovat na váš typ telefonu, přičemž dobrými ukazateli jsou rozměr a úhlopříčka, ale také údaje, pro kterou značku a model konkrétně je sklo vhodné. Stejné rozměry samy o sobě nezajistí, že bude sklo disponovat odpovídajícími výřezy.

Jak vybrat ochranné sklo na telefon podle jeho typu

Na mpouzdra.cz kategorie rozdělujeme podle modelů. Například v kategorii tvrzené sklo na mobilní telefony Samsung zvolíte Samsung Galaxy S23 5G a máte jistotu, že sklo padne přesně na tento typ mobilu.

Ukázka sekce tvrzené sklo na mobilní telefony Samsung na mpouzdra.cz

Popis obrázku: Na mpouzdra.cz snadno vyberete padnoucí ochranné sklo na váš model telefonu.

Jaké má mít ochranné sklo vlastnosti

Tloušťka tvrzeného skla se pohybuje v hodnotách 0,2, 0,3 a 0,4 mm, přičemž obvykle se doporučuje střední hodnota 0,3 mm. Ta poskytne dostatečnou ochranu při pádu a na displeji vypadá dobře. Nejnižší tloušťka neposkytuje ochranu proti silnějšímu nárazu, nejtlustší sklo zase na displeji nepřehlédnete. Nicméně tloušťka skla nemá vliv na ovládání telefonu pomocí dotykového displeje.

Odolnost neboli tvrdost je dalším faktorem, podle kterého vybírat ochranné sklo na mobil. Pro vyjádření tvrdosti se vžilo stejné označení jako u tužek (0–9H). Podle tohoto systému je tedy nejvyšší tvrdost 9H, která je zároveň i nejpoužívanější. Pro úplnou ochranu doporučujeme koupit sklo s tvrdostí minimálně 6H.

Mobilní telefon a vedle něho tři rozbitá ochranná skla.

Popis obrázku: Tvrzené sklo se zničit může, displej však přežije bez následků.

S rozšířením zaoblených displejů se na trhu objevila skla chránící také tuto část – rozlišujeme tak 3 typy tvrzených skel podle tvaru hran.

  • 2D jsou skla s rovnou hranou a pokrývají pouze displej samotný. Rovné sklo končí tam, kde se displej začíná ohýbat, a nekryje tak zaoblený okraj displeje. Nejsou tedy příliš vhodná pro telefony se zakulaceným displejem.
  • 2,5D mají hranu zakulacenou, ale stále pokrývají jen displej samotný. Lehce odstávají a ochrana displeje není úplná.
  • 3D sklo pokrývá celou přední stranu telefonu včetně rámečku.

Rovné sklo (2D) se při používání s pouzdrem neodlepí, u zakulacených skel je to trochu složitější. Není snadné vyrobit zahnuté tvrzené sklo, aby přesně na setiny milimetru kopírovalo zaoblený displej, a pokud na jeho okraj bude tlačit hrana pouzdra, k odlepení dojít může.

Sledujte také specifikaci, zda je sklo celoplošné, nebo zakrývá jen aktivní část displeje. Některé celoplošné typy disponují silikonovým okrajem (např. tvrzené sklo na mobil Apple iPhone 11 Pro).

Co dalšího sledovat při koupi tvrzeného skla

Zajímat by vás mělo, jestli je tvrzené sklo opatřené oleofobní vrstvou, která zamezuje umaštění displeje a vzniku otisků prstů. Většina typů tuto vrstvu má a v tomto případě skutečně platí, že čím dražší sklo, tím lepší. Respektive tím kvalitnější oleofobní vrstva, díky které se bude displej méně mastit.

Jednou ze skvělých vlastností, kterou také oceníte, je antireflexní úprava. Některá ochranná skla jsou uzpůsobena tak, aby pohlcovala nežádoucí odlesky na displeji.

Jak vybrat fólii na mobil

Ochranné fólie představují jednodušší a levnější variantu, ale také nižší stupeň ochrany. Zamezí opotřebení či poškrábání displeje, neochrání ho při pádu a silnějších nárazech. Každopádně lepší něco než nic.

Fólii vybírejte také podle typu telefonu. Volit můžete z různých tlouštěk, přičemž samozřejmě platí, že čím je vrstva silnější, tím lépe chrání. Nicméně je pak na displeji více vidět. U fólií můžete také vybírat z provedení lesk a mat. Lesklá fólie působí luxusněji, displej ale může být za určitých světelných podmínek hůře čitelný. 
Mobilní telefon a na něm částečně nalepená ochranná fólie.

Popis obrázku: Fólie je jedním ze způsobů částečné ochrany displeje.

Vybírejte pečlivě

Kompatibilita telefonu a skla je zásadní. Dále zvažte, jak často a za jakých podmínek telefon používáte, a podle toho zvolte vlastnosti. A když už teď víte, podle čeho vybrat fólii na mobil a čím se liší od skla, můžete se správně rozhodnout. Tak začněte s výběrem hned teď na mpouzdra.cz.

Autor:
Ověřeno zákazníky Heureka

Za nás mluví vaše spokojené recenze

rychlost, spolehlivost

Luboš Č. 27.4.2024

Naprosto bezproblémový nákup

Michal N. 26.4.2024

S obchodem jsem spokojená a udělali mi radost bleskovým doručením.

Milena K. 26.4.2024