Rozbitý displej je strašák každého majitele telefonu. Jak ho řešit?

Telefon s rozbitým displejem

Podle průzkumu ERV Evropské pojišťovny zhruba 60 procent Čechů někdy řešilo prasklý displej u smartphonu. Jde o jednoznačně nejčastější opravu, kterou servisní technici u mobilů řeší. Ne vždy však musíte s přístrojem do servisu, existují také možnosti, jak opravit prasklý displej svépomocí.

V článku se dozvíte:
Nejčastější příčiny prasklého skla na mobilu
Jak předcházet prasklinám na displeji
Jak řešit rozbitý displej
Jak vypadá oprava skla mobilu v servisu
Jak mít telefon v bezpečí

Nejčastější příčiny prasklého skla na mobilu

Průzkum ERV ukázal, jaké jsou nejběžnější příčiny rozbitého skla na mobilu. Jde zejména o nechtěné vypadnutí telefonu z ruky, a to v různých situacích:

 • při běžném používání, jako je telefonování a psaní textové zprávy – více než 50 %,
 • během pořizování fotky nebo selfie – 14 %,
 • při vystupování z auta – 10 %.

Často upustí telefon na zem děti a výjimkou není ani prasknutí displeje tlakem v případě, že někdo nosí přístroj v zadní kapse kalhot a sedá si na něj.

Telefon zastrčený v zadní kapse kalhot

Jak předcházet prasklinám na displeji

Opatrnosti není nikdy nazbyt. Někdy se pádu telefonu prostě nevyhnete, ale dodržováním několika pravidel můžete riziko minimalizovat.

 • Nepište zprávy za chůze. Je větší pravděpodobnost, že zakopnete a telefon vám vypadne z ruky.
 • Neovládejte přístroj mastnýma rukama. Snadno vám pak vyklouzne.
 • Nenoste mobil v kapsách, pokud nejsou dostatečně hluboké nebo se zapínáním.
 • Pro focení používejte selfie tyč nebo držák na prst.
 • Nesvěřujte svůj telefon malým dětem.
 • Nenoste smartphone v zadní kapse kalhot, abyste ho nerozsedli.

Důležitým, nebo spíše tím hlavním způsobem, jak se vyvarovat prasklého displeje na mobilu, je zajistit mu ochranu.

Pro větší bezpečnost telefonu

Prevence je vždycky lepší než akutní zásah, pořízení ochranných doplňků pro váš smartphone vyjde levněji než oprava prasklého displeje.

Fólie a tvrzená skla jsou nejlepším řešením. Fólie ochrání displej před škrábanci, sklo ho zabezpečí i před popraskáním.

Některé typy obalů, pouzder a krytů také dokáží zabránit rozbitému displeji mobilu. Zejména peněženková (nebo také knížková) a flip pouzdra, která zakrývají displej. Také gelové obaly zvládnou displej částečně ochránit, protože vystupují nad jeho úroveň.

Pouzdra a obaly na smartphone

Jak řešit rozbitý displej

Záleží na rozsahu poškození. Škrábanec sice nemusí mít žádný vliv na funkci telefonu, ale nevypadá pěkně. Jak jednoduše zamaskovat takto prasklý displej? Volbou vhodné tapety. Cihlová zeď, divoká příroda nebo změť několika barev způsobí, že prasklina nebude tak nápadná. Tapeta s akčním hercem nebo superhrdinou, jehož postoj vytváří iluzi, že displej rozbil on, může být to pravé.

Je rozbitý displej, nebo sklo?

Většina dnešních smartphonů se skládá z dotykové vrstvy (vrchní sklo) a samotného LCD displeje. Poškození dotykové části se typicky vyznačuje vytvořením „pavouka“ a ovládání mobilu s takto rozbitým displejem je stále možné. Prasknutí LCD displeje je daleko horší a nezbývá nic jiného, než displej vyměnit.

Jak opravit prasklé sklo na mobilu?

Pokud telefon funguje a nechcete sklo měnit, můžete zkusit jiné způsoby.

 • Naneste na displej lešticí pastu a krouživými pohyby rozetřete. Tím dochází ke zbroušení dotykové vrstvy a vyrovnání povrchu. Mělké škrábance tak můžete zcela odstranit, ale telefonu hrozí zhoršené ovládání z důvodu narušené dotykové vrstvy.
 • Další možností je retušovací fix na displej. Před jeho použitím displej odmastěte a pak praskliny několikrát přetřete fixem. Menší škrábance zcela zmizí, ty větší se alespoň překryjí.

Pokud jste se rozhodli vrchní sklo vyměnit, budete potřebovat horkovzdušnou pistoli, nebo alespoň fén. Teplem se totiž uvolní lepidlo a vy budete moci sklo snadno sundat. Důležité je, abyste stejnoměrně nahřívali celý displej. Pak už zbývá jen nalepit sklo nové speciálním lepidlem, které je přiložené u zakoupeného dílu.

Výměna displeje svépomocí

V případě prasklého displeje je postup mnohem komplikovanější, bez šroubováku se neobejdete a musíte dávat větší pozor. Předtím, než se do toho pustíte, však upozorňujeme, že jakýmkoli zásahem do zařízení ztrácíte záruku.

 1. Uvolněte všechny šroubky.
 2. Odstraňte jisticí pásky.
 3. Nahřejte telefon ze všech stran, aby se změkčilo lepidlo a displej šel snáze otevřít.
 4. Opatrně odpojte kabely vedoucí z těla telefonu do displeje a obě části oddělte.
 5. Zapojte nový displej.
 6. Telefon složte zpět.

Oprava skla mobilu v servisu

Rozhodli jste se výměnu displeje či skla svěřit profíkům? Dobře děláte. Přinášíme několik postřehů ze servisů mobilních telefonů.

 • iPhony se od ostatních mobilů značně liší, proto se k výměně rozbitého displeje iPhonu musí přistupovat jinak.
 • Při opravě displeje Samsungu dobře slouží plastové páčidlo, tzv. pudger.
 • Výměna displeje u Xiaomi probíhá velmi podobně jako u Samsungu, protože jde o obdobný typ telefonu.
Telefony rozebrané na součástky

Ceny oprav displejů a skel se samozřejmě mohou lišit servis od servisu, nicméně tady je stručný přehled, ať jste v obraze:

Jak sami vidíte, u některých telefonů se pak spíše vyplatí koupit si nový přístroj, což nás opět přivádí k důležitosti prevence.

Mějte svůj telefon v bezpečí

Zacházejte s mobilem opatrně, dodržujte výše uvedená pravidla a pro absolutní klid v duši dopřejte svému smartphonu nejvyšší možnou ochranu v podobě dobře padnoucího obalu a ochranného skla. Vyberte si tyto doplňky u nás a minimalizujte tak riziko, že budete řešit opravu rozbitého displeje.

Autor:
Ověřeno zákazníky Heureka

Za nás mluví vaše spokojené recenze

Rychlé vyřízení objednávky včetně dodání.

Věra H. 3.3.2024

Spokojenost na 1*

Jana K. 2.3.2024

Bezproblémové rychlé doručení. Dostal jsem to,co jsem chtěl

Jindřich J. 1.3.2024