Jak vyčistit silikonový obal na mobil? Řešení máte na dosah ruky

Obsah článku


 

Kryt na telefon je skvělým designovým i praktickým doplňkem, který chrání váš přístroj před rozbitím či poškrábáním. Možná ale pozorujete, že kdysi bezvadně čisté pouzdro začíná dostávat nápadně žlutý odstín. Jak obal na telefon vyčistit, aby se znovu blyštil jako nový? Pro základní údržbu nepotřebujete žádné speciální přípravky. Vše potřebné většinou najdete ve vlastní domácnosti.

Článek vám vysvětlí:

  • Proč silikonová pouzdra mění barvu?

  • Co způsobuje žloutnutí krytu na mobil?

  • Jak obal na mobil spolehlivě vyčistit?

  • Jaká existuje snadná obrana proti žloutnutí obalu? 

Proč silikonová pouzdra mění barvu?

Špinavé a zažloutlé pouzdro na telefonu není právě nejlepší vizitkou. Závěry studie z roku 2020 navíc ukazují, že mobily jsou zároveň zdrojem celé řady bakterií. Na povrchu telefonu (ochraném skle) se jich dokonce nahromadí více než na nemyté toaletě.

A není divu. Svůj telefon často nepustíme z ruky, ani když míříme do koupelny, postele nebo na cestu městem za každodenními pochůzkami.

Telefon je tak snadným terčem pro nečistoty. Časté držení telefonu a klimatické změny v okolním prostředí však způsobují také nevzhledné zažloutnutí pouzdra. Látky obsažené v silikonu totiž reagují na vnější faktory, které způsobují postupnou změnu barev.
 

Co způsobuje žloutnutí krytu na mobil?

  • Sluneční záření: Silikon reaguje s UV zářením, což vede k oxidaci a změně barvy. I když těmto procesům zcela zabránit nelze, můžete jejich dopady zmírnit. Stačí, když nebudete vystavovat telefon přímému slunci, není-li to nezbytně nutné.

  • Kožní maz a lidský pot: Věděli jste, že telefon vezmete do ruky až 50× denně? Právě pot nebo maz vylučovaný lidskou pokožkou však ulpívá na povrchu telefonu a přispívá mimo jiné k tomu, že obal na telefon postupem času získá nevábnou barvu.

čištění povrchu mobilu 

Jak obal na mobil spolehlivě vyčistit?

K odstranění žlutých skvrn si obvykle vystačíte s prostředky, které běžně používáte v domácnosti. Co budete k čištění potřebovat?

1. Voda s jarem

Naplňte větší misku dostatečným množstvím vody a přidejte do ní několik kapek saponátu. Sejměte obal z telefonu a ponořte jej do jarové vody minimálně na 30 minut. Po vyjmutí z misky kryt opláchněte pod proudem tekoucí vody a před opětovným nasazením na mobil jej nechte oschnout.

2. Jedlá soda

S odolnějšími nečistotami se vypořádá jedlá soda. Silikonový obal posypte několika lžičkami sody a nechte ji 15 minut působit. Následně vydrhněte povrch pouzdra malým kartáčkem. Postup několikrát opakujte. Změny se obvykle projeví již po pár čištěních.

3. Zubní pasta

Dalším řešením je použití zubní pasty bez barviv, kterou pomocí štětečku naneste na kryt telefonu. Nechte pastu 15 minut působit a poté kryt opláchněte. V případě potřeby tento proces zopakujte.

4. Octová voda

Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a tímto roztokem povrch silikonového pouzdra opatrně otírejte. Po čištění kryt telefonu opláchněte čistou vodou.
 

Jednoduchá obrana proti žloutnutí? Myslete na prevenci

Chcete-li se vyhnout náročnému čištění silikonového obalu, dodržujte jednoduchá preventivní opatření.

  • Čas od času otřete pouzdro čistým hadříkem nebo ubrouskem, kterými odstraníte z povrchu krytu nahromaděné nečistoty.

  • Nenechávejte svůj telefon zbytečně povalovat na zemi vedle postele, na toaletě a jiných místech, které bývají vděčným útočištěm pro bakterie.

  • Pokud telefon zrovna nepotřebujete, schovejte jej do kapsy u kalhot nebo do tašky, kde bude lépe chráněn před slunečním svitem.

Má vaše pouzdro na telefon nejlepší léta za sebou? Vyměňte jej za nové

I když výše uvedené rady mohou pomoci, důležité je uvědomit si jednu věc: silikon reaguje na teplo z telefonu i okolního prostředí a teplotní změny časem na obale zanechají trvalou stopu. 

Ani sebelepší údržba tak nemusí stačit. Pokud váš obal ani po důkladné očistě už není to, co býval, možná je nejlepší čas na změnu.

Vyberte si nový obal na mobil, díky kterému bude váš mobilní telefon znovu zářit novotou. Obaly můžete i střídat a vybírat tak, aby ladilo k vašemu oblečení nebo dalším doplňkům. A můžete si vytvořit i vlastní obal na mobil podle vašich preferencí. Ukážete tak ostatním, že máte smysl nejen pro čistotu, ale také pro design. 

Autor:
Ověřeno zákazníky Heureka

Za nás mluví vaše spokojené recenze

Výborná komunikace a rychlé dodání.

Dagmar S. 20.6.2024

Dobrá komunikace, rychlé dodání. Obal je pěkný, kvalitní.

Pavlína Z. 19.6.2024

doporučuji

Ivo H. 18.6.2024